logo-mcs

 
METRO aktualności

 

System kaucyjny - jak działa?

poniedziałek, 19 czerwiec 2023 13:17

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system kaucyjny i obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, by odbierać opakowania objęte kaucją .
W Polsce niektóre z sieci handlowych już powoli testują systemy kaucyjne. Butelkomaty stanęły w kilku sklepach Lidla czy Carrefoura

 
System kaucyjny w kilku krokach:
  • Kaucja zostaje nałożona na każdy sprzedawany produkt w butelkach szklanej, plastikowej lub w puszce. Każdy kraj sam decyduje o jej wysokości. Dla przykładu w Niemczech wynosi ona 25 eurocentów za opakowania jednorazowe, w krajach bałtyckich – 10 eurocentów.
  • To jakiej wielkości sklepy mają obowiązek przyjmowania opakowań po napojach i zwrotu doliczonej przy ich sprzedaży kaucji zapisane jest w ustawie.
  • Zwrócone do sklepów opakowania regularnie odbiera operator, obsługujący system kaucyjny i przekazuje je recyklerom. Rozlicza też handlowców i przedsiębiorców z wpłaconych i wypłaconych kaucji.
  • Automaty do odbioru opakowań i wydawania kaucji mogą instalować sklepy o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych. Klient wrzucając butelkę lub puszkę do automatu, otrzymuje paragon, który uprawnia go do odebrania równowartości kwoty podanej na paragonie lub wydania jej na zakupy w tym sklepie.
  • Sposób w jaki zbierane są opakowania zależy od wielkości sklepu oraz ilości przyjmowanych opakowań. Za usługę zbiórki sklepy otrzymują od operatora tzw. opłatę manipulacyjną. Sklepy zakupują automaty samodzielnie lub otrzymują je od operatora systemu.
  • Na opakowaniach (zarówno z systemów zbiórki ręcznej, jak i zautomatyzowanej) umieszczone są specjalne kody, dzięki którym operator identyfikuje konkretnego sprzedawcę.
  • Na podstawie liczby i rodzaju wprowadzonych opakowań zadeklarowanych przez wprowadzających je na rynek, operator wylicza koszt zbiórki oraz zagospodarowania opakowań. Na tej podstawie co miesiąc pobiera od nich określoną opłatę.
  • System finansuje się dzięki około 10 proc. opakowań, za które klienci nie odbierają kaucji, z opłat administracyjnych ponoszonych przez producentów oraz ze sprzedaży zebranych odpadów, które mogą być powtórnie przetworzone i sprzedane w formie nowego produktu.

 

 

 

zdjęcie: Freepik; źrodło: kaucyjny.pl

 

 

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 

Metro-Catering-System 

 ul. Warszawska 20, 48-385 Otmuchów
 POLAND
 +48 77 464 44 22
 +48 77 401 74 40
 +48 77 401 74 50
 info@m-c-s.pl

 

 

 

Metro Catering System

meOrganic

me METROO 1

me METROO 1

 

serwis MCS

 

© 2024 Metro-Plast. All Rights Reserved.