Metro catering system
Sklep

Przede wszystkim higiena, czyli posiłki w drodze

Sytuacja, w której znaleźliśmy się na początku tego roku z powodu pandemii koronawirusa, zmusiła nas do większej dbałości o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Warto wspomnieć o tych kwestiach szczególnie, gdy mowa o posiłkach na dowóz, ponieważ coraz więcej osób korzysta z tego typu usług. Jest to o tyle wygodne, że zamówione danie dostarczane jest wprost pod nasze drzwi. Ponadto nie musimy narażać własnego zdrowia robiąc zakupy w zatłoczonych sklepach i ryzykując zakażeniem, mamy też więcej czasu na inne sprawy. Z drugiej strony usługa dań na wynos stała się w wielu przypadkach jedynym źródłem dochodu dla restauracji czy barów, które w wyniku obostrzeń musiały zamknąć swoje drzwi przed klientami. Straciły więc możliwość zarobku i, aby ustrzec się przed bankructwem, przeszły na system dowozowy lub sprzedaż na wynos.

O co powinny zadbać firmy dowożące posiłki, aby usługa była bezpieczna i spełniała wszelkie procedury reżimu sanitarnego?

Przede wszystkim chodzi o bezkontaktowe dostawy jedzenia. Ważne, aby firmy kurierskie dowożące jedzenie zadbały o bezpieczeństwo i należytą higienę swoich pracowników. Chodzi między innymi o:

- mierzenie temperatury przez kuriera przed rozpoczęciem pracy,

- zgłaszanie przez niego jakichkolwiek symptomów świadczących o ewentualnym zakażeniu COVID-19 (podwyższona temperatura, duszności, kaszel, katar),

- obowiązek podawania przez niego informacji o ewentualnych kontaktach z osobami zakażonymi lub przebywającymi na kwarantannie,

- regularną dezynfekcję i mycie rąk,

- płatności online.

Dodatkowo codziennej dezynfekcji powinny bezsprzecznie zostać poddane pojazd, w którym posiłki są przewożone, wyposażenie kuriera (np. kluczyki do auta) czy boxy do transportu żywności. Ponadto posiłki muszą być odbierane i przekazywane bezkontaktowo. Oznacza to, że obsługa restauracji powinna zostawić posiłek w bezpiecznej strefie, a następnie oddalić się w celu uniknięcia kontaktu z osobą odbierającą go. Następnie kurier po przywiezieniu posiłku na miejsce, zostawia danie przed domem czy firmą, w miejscu nie będzie miał kontaktu z innymi osobami. Dopiero po jego oddaleniu się osoba zamawiająca jedzenie może bezpiecznie je odebrać. 

Bardzo ważną kwestią w bezkontaktowej dostawie jest także korzystanie z płatności online. Takie działanie eliminuje ryzyko ewentualnego zakażenia. Główny Inspektorat Sanitarny zarekomendował Kodeks Dobrych Praktyk określający zasady bezpiecznych dowozów posiłków. Należy podkreślić, że odpowiedzialne firmy kurierskie stosują procedury, które zostały stworzone aby eliminować ryzyko zakażenia COVID-19. Chodzi o wprowadzanie reżimu sanitarnego, a tym samym przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w ramach systemu HACCP.

Warto na koniec dodać, że wymogi, o których powyżej powinny być stosowane przez każdą firmę dowożącą posiłki bez wyjątku. Na to, czy reżim sanitarny jest w odpowiedni sposób przestrzegany, uwagę powinni zwracać nie tylko właściciele firm gastro-kurierskich, ale także osoby korzystające z tego typu usług. Przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 

foto: luzern.co

Aktualności

pokaż wszystkie aktualności

Dyrektywa plastikowa opóźniona!

Przede wszystkim higiena, czyli posiłki w drodze

Koniec plastiku?

Pakowanie próżniowe – więcej niż oczekiwania

Odwiedź nasz
sklep internetowy
Wejdź
Masz pytania, zadzwoń! +48 (77) 464 44 22 Kontakt Materiały
do pobrania
Zobacz