logo-mcs

 
METRO aktualności

 

Przede wszystkim higiena, czyli posiłki w drodze

czwartek, 05 listopad 2020 12:41

Sytuacja, w której znaleźliśmy się na początku tego roku z powodu pandemii korona wirusa, zmusiła nas do większej dbałości o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Warto wspomnieć o tych kwestiach, szczególnie gdy mowa o posiłkach na dowóz, ponieważ coraz więcej osób korzysta z tego typu usług.

Jedzenie z dowozem

Jest to o tyle wygodna sprawa, że zamówione danie dostarczane jest wprost pod nasze drzwi. Ponadto nie musimy narażać własnego zdrowia, robiąc zakupy w zatłoczonych sklepach i ryzykując zakażeniem, mamy też więcej czasu na inne sprawy. Z drugiej strony usługa dań na wynos stała się w wielu przypadkach jedynym źródłem dochodu dla restauracji czy barów, które w wyniku obostrzeń musiały zamknąć swoje drzwi przed klientami. Straciły więc możliwość zarobku i, aby ustrzec się przed bankructwem, przeszły na system dowozowy lub sprzedaż na wynos.

Bezpieczeństwo i higiena

O co powinny zadbać firmy dowożące posiłki, aby usługa była bezpieczna i spełniała wszelkie procedury reżimu sanitarnego?

Przede wszystkim chodzi o bezkontaktowe dostawy jedzenia. Ważne, aby firmy kurierskie dowożące jedzenie zadbały o bezpieczeństwo i należytą higienę swoich pracowników. Chodzi o czynności, które kurierzy powinni wykonać przed rozpoczęciem swojego dnia pracy::

- pomiar temperatury,

- informowanie przełożonych o ewentualnych objawach chorobowych,

- informowanie o ewentualnych kontaktach z osobami zakażonymi lub na kwarantannie,

Ponadto należy pamiętać o regularnej dezynfekcji i myciu rąk oraz płatnościach online.

Dodatkowo codziennej dezynfekcji powinny bezsprzecznie zostać poddane pojazd, w którym posiłki są przewożone, wyposażenie kuriera (np. kluczyki do auta) czy boksy do transportu żywności. Ponadto posiłki muszą być odbierane i przekazywane bezkontaktowo. Oznacza to, że obsługa restauracji powinna zostawić posiłek w bezpiecznej strefie, a następnie oddalić się w celu uniknięcia kontaktu z osobą odbierającą go. Następnie kurier po przywiezieniu posiłku na miejsce, zostawia danie przed domem czy firmą, w miejscu nie będzie miał kontaktu z innymi osobami. Dopiero po jego oddaleniu się osoba zamawiająca jedzenie może bezpiecznie je odebrać. 

Eliminacja ryzyka

Bardzo ważną kwestią w bezkontaktowej dostawie jest także korzystanie z płatności online. Takie działanie eliminuje ryzyko możliwego zakażenia. Główny Inspektorat Sanitarny polecił Kodeks Dobrych Praktyk określający zasady bezpiecznych dowozów posiłków. Należy podkreślić, że odpowiedzialne firmy kurierskie stosują procedury, które zostały stworzone, aby wykluczać ryzyko zakażenia COVID-19. Chodzi o wprowadzanie reżimu sanitarnego, a tym samym przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w ramach systemu HACCP.

Warto na koniec dodać, że wymogi, o których powyżej powinny być stosowane przez każdą firmę dowożącą posiłki bez wyjątku. Na to, czy reżim sanitarny jest w odpowiedni sposób przestrzegany, uwagę powinni zwracać nie tylko właściciele firm gastro kurierskich, ale także osoby korzystające z tego typu usług. Przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 

 

foto: luzern.co

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 

Metro-Catering-System 

 ul. Warszawska 20, 48-385 Otmuchów
 POLAND
 +48 77 464 44 22
 +48 77 401 74 40
 +48 77 401 74 50
 info@m-c-s.pl

 

 

 

Metro Catering System

meOrganic

me METROO 1

me METROO 1

 

serwis MCS

 

© 2024 Metro-Plast. All Rights Reserved.