logo-mcs

 
METRO aktualności

 

Opakowania w mikrofali

środa, 22 luty 2023 14:28

Wiele osób korzystających z cateringów dietetycznych czy kupujących gotowe dania na wynos często zadaje sobie pytanie czy podgrzewanie posiłków w plastikowych opakowaniach w kuchence mikrofalowej jest bezpieczne dla zdrowia. Istnieje wiele mitów, które demonizują niekorzystne działanie mikrofalówki. Stąd tak nierzadko powracający temat jej rzekomej szkodliwości dla dań podgrzewanych w plastikach.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, czy opakowanie, w którym otrzymaliśmy nasz posiłek jest przystosowane do użycia w mikrofalówkach. Ważne, aby była na nim również informacja, czy pojemnik ogólnie nadaje się do przechowywania czy serwowania żywności. Na każdym opakowaniu do żywności muszą znaleźć się odpowiednie oznaczenia świadczące o jego przeznaczeniu.

I tak, aby pojemnik można było włożyć z daniem do mikrofalówki powinien mieć wytłoczony symbol mikrofalówki, niekiedy możemy także spotkać napis MICROWAVE SAFE. Czasami producenci opakowań idą dalej i, dodatkowo, umieszczają na nich zakres temperatur w jakich możemy ich używać. Symbol kuchenki mikrofalowej to jest podstawowa informacja, zapewniająca nas o bezpiecznym stosowaniu w niej danego pojemnika. Ważne, aby opakowanie, które jest zamknięte folią bądź wieczkiem, nie nadającym się do podgrzewania, ściągnąć przed włożeniem pojemnika do kuchenki.

Opakowania do żywności
Dodatkowo istotnym oznaczeniem jest symbol kieliszka i widelca mówiący o tym, że opakowanie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością. Jego brak może świadczyć o tym że niekoniecznie opakowaie jest bezpieczne do przechowywania czy serwowania jedzenia. Jest to międzynarodowy symbol mówiący o tym, że dany pojemnik jest przeznaczony do kontaktu z żywnością i nie powinien uwalniać do jedzenia szkodliwych substancji ani wpływać na smak i zapach potrawy.

Kolejnym istotnym oznaczeniem jest symbol informujący o tym z jakiego surowca dane opakowanie zostało wykonane. I tak najbezpieczniejszy w kontakcie z żywnością i także nadający się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych jest polipropylen (PP) oznaczony cyfrą 5 umieszczoną w środku trzech strzałek. Często wykorzystywany jest do produkcji opakowań do żywności, ale nie tylko. Po zużyciu można go poddać recyklingowi i przerobić na inny produkt.

Innym bezpiecznym plastikiem do kontaktu z żywnością jest HDPE oznaczony cyfrą 2. Jest to polietylen o wysokiej gęstości. Służy do przechowywania żywności, produkcji butelek na mleko, opakowań na chemię, zabawek itd.
Mówiąc o bezpiecznych opakowaniach do żywnosci należy również wspomnieć o pojemnikach z tworzywa CPET, surowca odpornego na wysoką temperaturę (od -40 do +220) oraz nadającego się w pełni do recyklingu. CPET można stosować nie tylko w kuchenkach mikrofalowych ale także w piekarnikach. Można go przerabiać nieskończoną ilość razy, a po przetworzeniu można z niego ponownie wyprodukować pojemniki na żywność. 

Tym opakowaniom mówimy NIE
Zdecydowanie należy uważać z opakowaniami produkowanymi z polistyrenu (PS), który najbardziej znany jest jako styropian. Uważany jest za niebezpieczny i absolutnie nie powinien być stosowany w kuchenkach mikrofalowych, ponieważ pod wpływem temperatury uwalnia do potraw styren i benzen - substancje szkodliwe dla zdrowia. Produkuje się z niego m.in. naczynia jednorazowe, pojemniki na jedzenie na wynos, kubki na kawę. W niektórych krajach został zakazany. 

Mikrofalówka - nie taki diabeł straszny
Kuchenki mikrofalowe są uważane za bezpieczne dla zdrowia, jeśli są używane prawidłowo. Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Amerykańskie Towarzystwo ds. Raka stwierdziły, że są one bezpieczne do gotowania i podgrzewania żywności. Podczas podgrzewania żywności mikrofale są pochłaniane przez cząsteczki wody w żywności, powodując jej podgrzanie. W przeciwieństwie do promieniowania jonizującego, takiego jak promieniowanie rentgenowskie, mikrofale nie mają wystarczającej energii, aby zjonizować atomy i cząsteczki w żywności lub spowodować mutacje genetyczne. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej, aby zminimalizować potencjalne ryzyko. Jak wspomniano wyżej, należy używać wyłącznie pojemników oznaczonych jako nadające się do użytku w kuchence mikrofalowej. Pojemniki wykonane z niektórych tworzyw sztucznych, na przykład z kodami recyklingu 3, 6 i 7, podczas podgrzewania w kuchence mikrofalowej, mogą uwalniać szkodliwe substancje chemiczne.

Podgrzewając w mikrofali pamietaj aby:

  • używać bezpiecznych pojemników
  • mieszać lub obracać jedzenie (pomoże to w równomiernym podgrzaniu)
  • przykryć jedzenie pokrywką (zapobiegnie utracie wilgoci i rozpryskiwaniu)
  • używać niższego ustawienia mocy (zapobiegnie przypaleniu i nierównemu nagrzewaniu)
  • odstawić jedzenie na minutę po podgrzaniu (ciepło rozprowadzi się równomiernie w całej potrawie) 
  • nie podgrzewać niektórych potraw (jajek w skorupkach lub całych warzyw ze skórką).

 

Pełna oferta opakowań do dań na wynos, które z powodzeniem można podgrzewać w mikrofalówce, dostępna na metroo.pl

 

fot. shutterstock

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 

Metro-Catering-System 

 ul. Warszawska 20, 48-385 Otmuchów
 POLAND
 +48 77 464 44 22
 +48 77 401 74 40
 +48 77 401 74 50
 info@m-c-s.pl

 

 

 

Metro Catering System

meOrganic

me METROO 1

me METROO 1

 

serwis MCS

 

© 2024 Metro-Plast. All Rights Reserved.