logo-mcs

 

METRO aktualności


 

Koniec plastiku?

poniedziałek, 11 styczeń 2021 14:05

W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2021 r. unijnej dyrektywy „Single-use Plastics” informujemy, że wszystkie oferowane przez nas jednorazowe opakowania do dań na wynos wykonane z nadających się do recyklingu surowców jak PP i PET nie podlegają nowym przepisom i mogą być powszechnie używane.

Zgodnie z wytycznymi UE zakaz dotyczy stosowania jednorazowych plastikowych produktów, które można w łatwy i niedrogi sposób zastąpić alternatywnymi zamiennikami. Należą do nich:

  • plastikowe sztućce
  • plastikowe talerzyki
  • plastikowe patyczki do uszu
  • plastikowe słomki
  • plastikowe kubki
  • plastikowe patyczki od baloników
  • plastikowe mieszadełka do drinków
  • styropianowe pudełka na jedzenie na wynos.

Zmiany te podyktowane są negatywnymi skutkami jakie wywołują w/w wyroby na środowisko morskie. Chodzi o ich całkowite wyeliminowanie z obiegu, ponieważ ok. 70% tych produktów trafia do mórz i oceanów przyczyniając się do degradacji oceanicznej flory i fauny. Zaledwie 1/3 jest zbierana i poddawana recyklingowi. W konsekwencji ślady plastiku można znaleźć w wielu gatunkach ryb, owoców morza, które trafiają do ludzkiego łańcucha pokarmowego.

Dla plastikowych produktów objętych zakazem istnieją zamienniki, które można bezpiecznie stosować jednocześnie nie przyczyniając się do degradacji środowiska. Należą do nich nasze bio opakowania me.Organic, które stanowią świetną alternatywę dla pudełek styropianowych. Nie tylko są bezpieczne dla zdrowia i ekologiczne, ale również idealnie sprawdzą się przy pakowaniu wszelkich dań na wynos. Szczelny zgrzew i wyjątkowe właściwości pojemników me.Oranic sprawiają, że ich transport czy przechowywanie są bezproblemowe – zawartość nie wydostaje się na zewnątrz, a produkty pozostają nienaruszone zachowując swój wygląd i zapach.

Plastikowe talerzyki możemy zamienić talerzykami z pulpy, papieru lub otrębów. Plastikowe mieszadełka i sztućce mogą zostać zastąpione drewnianymi, plastikowe słomki z kolei - szklanymi, metalowymi lub papierowymi. Kubki wykonane z papieru lub pulpy roślinnej będą świetną alternatywą dla tych z plastiku typu PS (polistyren).

Więcej o unijnej dyrektywie można przeczytać w naszym artykule: Single-use plastics w świetle dyrektywy UE

Do 2 lipca bieżącego roku firmy mają czas by wyprzedać cały zapas jednorazowych plastikowych produktów wskazanych w dyrektywie.

Po tym czasie używanie tych wyrobów będzie zakazane.

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 

Metro-Catering-System 

 ul. Warszawska 20, 48-385 Otmuchów
 POLAND
 +48 77 464 44 22
 +48 77 401 74 40
 +48 77 401 74 50
 info@m-c-s.pl

 

 

 

Metro Catering System

meOrganic

me METROO 1

me METROO 1

 

serwis MCS

 

© 2024 Metro-Plast. All Rights Reserved.