Dlaczego nowe przepisy?
Komisja Europejska już dwa lata temu zaproponowała modernizację dotychczasowej dyrektywy dotyczącej opakowań. Uznano, że kolejne zmiany legislacyjne nie przynosiły oczekiwanych rezultatów w ograniczaniu ilości odpadów opakowaniowych w UE. Według danych Eurostatu, aż 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru zużywanego w Unii jest wykorzystywane do pakowania, a same opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych.
Rozporządzenie zamiast dyrektywy
Zamiast nowej dyrektywy Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie rozporządzenia. Oznacza to, że przepisy nie będą wymagały implementacji do prawa krajowego, lecz staną się bezpośrednio obowiązujące po wejściu w życie.
Nowe prawo zostało formalnie zatwierdzone przez państwa członkowskie w poniedziałek, zamykając tym samym proces legislacyjny. Po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE regulacje zaczną obowiązywać po 18 miesiącach.
Nowe zasady dotyczące opakowań
Nowe przepisy przewidują stopniowe ograniczanie ilości odpadów opakowaniowych przypadających na mieszkańca UE. Celem jest redukcja o 5 proc. do 2030 roku (względem 2018 roku), o 10 proc. do 2035 roku i o 15 proc. do 2040 roku.
Istotne zmiany:
✅ Segregacja odpadów: Do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie, np. w ramach systemów kaucyjnych.
✅ Recykling: Od 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu w sposób „ekonomicznie opłacalny”.
✅ Zakaz miniaturowych opakowań: Wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, np. tych dostępnych w hotelach.
✅ Ograniczenia w gastronomii: Produkty takie jak keczup, musztarda czy śmietanka do kawy nie będą mogły być sprzedawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach.
✅ Zmiany w handlu detalicznym: Opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa o wadze poniżej 1,5 kg zostaną wycofane z rynku UE.
✅ Ekologiczne herbaty: Torebki na herbatę nie będą mogły zawierać plastiku.
✅ Plastikowe torby: Bardzo lekkie plastikowe torebki zostaną zakazane, choć wciąż będzie można ich używać do pakowania żywności sprzedawanej luzem.
✅ Promowanie opakowań wielokrotnego użytku: Od 2030 roku dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom możliwość korzystania z własnych pojemników.
Krok w stronę zrównoważonego rozwoju
Nowe regulacje są częścią Europejskiego Zielonego Ładu – sztandarowego projektu Komisji Europejskiej na lata 2019-2024, który ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu gospodarki na środowisko.
W Nadarzynie w Centrum Wystawienniczym Warsaw Ptak Expo w dniach 4-6.12.2024 swój debiut mają targi opakowań i maszyn pakujących Packaging Poland.
Packaging Poland to wydarzenie, na którym liderzy branży przedstawią najnowsze technologie oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie opakowań. Integralną częścią targów będzie Kongres Branżowy, umożliwiający uczestnikom aktualizację wiedzy, zdobycie nowych umiejętności oraz poznanie najnowszych trendów w branży. Targi Packaging Poland są doskonałą okazją do nawiązania nowych relacji biznesowych oraz wymiany doświadczeń. Dynamiczne środowisko targów sprzyja rozwojowi biznesu poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnymi partnerami i konkurencją.
Ostatnie badanie przeprowadzone w ramach Material Change Index wykazało, że w europejskich supermarketach 51% opakowań żywności i napojów wykonanych jest z plastiku. Badanie, zlecone przez firmę DS Smith specjalizującą się w opakowaniach i przeprowadzone przez firmę doradczą Retail Economics, objęło opakowania 1500 artykułów spożywczych w pięciu największych sklepach spożywczych pod względem udziału w rynku w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Badanie miało potwierdzić, czy można by plastikowe opakowania usunąć lub zastąpić innymi materiałami. Objęło ono 1500 produktów spożywczych w pięciu największych sieciach handlowych pod względem udziału w rynku w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Wyniki pokazały, że produkty przetworzone, takie jak dania gotowe i płatki śniadaniowe, najczęściej pakowane są w plastikowe opakowania – niemal 90%.
Brytyjczycy mają największą zależność od plastiku
Badanie wykazało, że brytyjskie supermarkety są najbardziej zależne od plastikowych opakowań – aż 70% wszystkich produktów spożywczych i napojów zawiera plastik. Dla porównania, we Francji, która spośród sześciu analizowanych krajów ma najmniejszy poziom uzależnienia od plastiku, wciąż 59% artykułów spożywczych jest pakowanych w tworzywa sztuczne.
W ramach badania przeprowadzono również ankietę wśród 300 doświadczonych specjalistów z branży opakowań i zrównoważonego rozwoju na sześciu omawianych rynkach. Większość, bo aż 98%, zadeklarowała zobowiązanie do redukcji zużycia plastiku, przy czym trzy piąte respondentów przyznało, że ma mniej niż dwa lata na realizację swoich dobrowolnych celów redukcyjnych. Jednak co czwarty uczestnik badania zaznaczył, że nie zdoła dotrzymać tych terminów, tłumacząc opóźnienia wysokimi kosztami surowców oraz niepewnością co do reakcji konsumentów.
Wnioski
Wysokie koszty stanowią znaczącą barierę – 40% respondentów wskazało je jako główny problem. Z kolei 39% obawia się, że konsumenci mogą nie zaakceptować zmian w opakowaniach i materiałach. Co więcej, aż 72% badanych uważa, że klienci nie chcieliby płacić więcej za bardziej ekologiczne opakowania, a 65% twierdzi, że kupujący nie zrezygnowaliby z wygody na rzecz bardziej zrównoważonych rozwiązań.
DS Smith podsumowuje wyniki badania jako wyraźny obraz obecnego uzależnienia od plastiku w Europie, szczególnie w przypadku opakowań żywności przetworzonej i świeżych produktów. Badanie opierało się na reprezentatywnej „analizie koszyka” najpopularniejszych produktów oraz analizie inwentaryzacji opakowań w sklepach spożywczych.
żródło: handelextra.pl
Wprowadzane do obrotu materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą odpowiadać wymaganiom ogólnym określonym w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającym dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG (Dz. Urz. L338/4 z 2004 r.).
Zgodnie z preambułą powyższego rozporządzenia wszelkie materiały i wyroby przeznaczone do bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z żywnością muszą być wystarczająco obojętne, aby nie powodować przenikania do żywności substancji w ilościach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz powodować niemożliwe do przyjęcia zmiany w składzie takiej żywności lub pogorszenie jej cech organoleptycznych. Podobnie rzecz ma się z maszynami, urządzeniami, meblami i materiałami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. W myśl art. 16 rozporządzenia nr 1935/2004 producent/importer ma obowiązek wykazania, że te wyroby są zgodne z przepisami mającymi wobec nich zastosowanie, co potwierdza wynikami przeprowadzonych badań laboratoryjnych (np. migracja globalna, migracja specyficzna, organoleptyka), na podstawie których wystawia deklarację zgodności danego wyrobu z obowiązującymi wymaganiami. Taki dokument powinien towarzyszyć wyrobom przeznaczonym do kontaktu z żywnością znajdującym się na etapie sprzedaży hurtowej.
Ponadto zgodnie z art. 59 ust. 1 Ustawy z dn. 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 2021) podmioty działające na rynku spożywczym są obowiązane przestrzegać wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu nr 852/2004.
Przepisy ogólne zawarte w art. 3 rozporządzenia nr 1935/2004 stanowią, że materiały i wyroby powinny być produkowane zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną, tak aby w normalnych lub możliwych do przewidzenia warunkach użytkowania nie dochodziło do migracji ich składników do żywności w ilościach, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, powodować niemożliwe do przyjęcia zmiany w składzie żywności lub pogorszenie jej cech organoleptycznych.
Od dnia 1 sierpnia 2008 roku obowiązuje rozporządzenie Komisji (WE) nr 2023/2006 z dnia 22 grudnia 2006 r. w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej - ustanawiające zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) w odniesieniu do grup materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, których wykaz zawiera załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz kombinacji tych materiałów i wyrobów lub materiałów i wyrobów pochodzących z recyklingu i wykorzystywanych w produkcji tych materiałów i wyrobów.
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2023/2006 ma zastosowanie we wszystkich sektorach i na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji materiałów i wyrobów, z wyjątkiem produkcji substancji wyjściowych.
Podmioty działające na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością są obowiązane przestrzegać wymagań w zakresie dobrej praktyki produkcyjnej określonych w rozporządzeniu (WE) nr 2023/2006, w tym celu powinny mieć skuteczne i udokumentowane systemy zapewnienia jakości oraz skuteczny system kontroli jakości.
Dokumentacja dotycząca dobrej praktyki produkcyjnej powinna być udostępniana właściwym organom na żądanie.
Oznakowanie, reklama i sposób prezentowania materiału lub wyrobu nie powinny wprowadzać konsumentów w błąd. Szczegółowe wymagania dotyczące znakowania określone zostały w art. 15 rozporządzenia nr 1935/2004, z którego wynika, że do materiałów i wyrobów, które w chwili wprowadzania do obrotu nie weszły jeszcze w kontakt z żywnością, dołącza się m.in. informację „do kontaktu z żywnością”, szczególne wskazówki dotyczące ich używania lub symbol, którego wzór zawiera załącznik II do tego rozporządzenia. Informacja powyższa nie jest obowiązkowa w przypadku wyrobów, które ze względu na swoje właściwości, są w sposób oczywisty przeznaczone do kontaktu z żywnością. Do materiałów i wyrobów dołącza się również, jeśli jest to konieczne, specjalne zalecenia, których należy przestrzegać w celu ich bezpiecznego i właściwego używania.
Ponadto, oznakowanie powinno zawierać nazwę lub nazwę handlową oraz adres lub informację o siedzibie producenta, przetwórcy lub sprzedawcy odpowiedzialnego za wprowadzenie ich do obrotu i mającego siedzibę we Wspólnocie, jak również odpowiednie oznakowanie lub oznaczenia identyfikacyjne zapewniające możliwość śledzenia drogi materiału lub wyrobu na wszystkich etapach postępowania w celu umożliwienia identyfikacji przedsiębiorstw, z których i do których te materiały lub wyroby dostarczono. Informacje powyższe powinny być widoczne, czytelne i nieusuwalne.
Na etapie sprzedaży detalicznej, informacje te muszą znajdować się na materiałach i wyrobach albo na ich opakowaniu, lub na etykietach umieszczonych na materiałach i wyrobach lub na wyraźnie widocznej dla nabywców ulotce umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów i wyrobów.
Z art. 55 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia wynika również, że materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością wprowadzane do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są znakowane w języku polskim. Materiały i wyroby mogą być ponadto znakowane w innych językach.
- materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych: rozporządzenie Komisji (WE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
- materiałów i wyrobów z recyklingu: rozporządzenie Komisji (WE) nr 282/2008 z dnia 27 marca 2008 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
- aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów: rozporządzenie Komisji (WE) nr 450/2009 z dnia 29 maja 2009 r. w sprawie aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
źródło: www.gov.pl
Nowe przepisy UE wprowadzają rewolucję w polskich restauracjach: Obowiązek oferowania opakowań wielokrotnego użytku.
Od 1 lipca tego roku, właściciele restauracji w Polsce będą musieli zmierzyć się z nowym wymogiem unijnym, który ma na celu zmniejszenie produkcji odpadów i promowanie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nowymi przepisami, każda restauracja w Polsce będzie zobowiązana oferować swoim klientom alternatywne opakowania umożliwiające wielokrotny użytek.
Tło i cele nowego przepisu
Inicjatywa ta jest częścią szerszego ruchu w Unii Europejskiej mającego na celu ograniczenie ilości odpadów, szczególnie plastikowych, które stanowią znaczące obciążenie dla środowiska. Przemysł gastronomiczny, ze względu na swoją skalę i wpływ na środowisko, stanowi kluczowy punkt dla wprowadzenia bardziej zrównoważonych praktyk.
Co oznaczają nowe przepisy dla restauratorów?
Restauracje będą musiały zainwestować w opakowania, które można łatwo myć i używać wielokrotnie, a także zapewnić odpowiednie procedury ich dezynfekcji i przechowywania. To oznacza dodatkowe koszty inwestycyjne oraz operacyjne, ale także może przynieść korzyści w postaci budowania pozytywnego wizerunku marki jako przyjaznej środowisku.
Wpływ na konsumentów
Dla klientów, nowe przepisy mogą oznaczać nieco wyższe ceny posiłków, ponieważ koszty alternatywnych opakowań prawdopodobnie częściowo zostaną przeniesione na nich. Jednakże, wiele osób może postrzegać te zmiany pozytywnie, widząc w nich krok w kierunku odpowiedzialniejszego konsumowania i ochrony środowiska.
Przyszłe kierunki
Inicjatywa ta może również inspirować inne branże do podobnych zmian, prowadząc do szerszego trendu w kierunku zrównoważonego rozwoju i minimalizacji śladu ekologicznego biznesu. Polskie restauracje, które szybko dostosują się do nowych przepisów i zaczną oferować innowacyjne rozwiązania, mogą uzyskać przewagę konkurencyjną i stać się liderami w zielonej transformacji gastronomii.
Nowe regulacje UE są wyzwaniem dla polskich restauracji, ale również szansą na poprawę ich wpływu na środowisko oraz zwiększenie świadomości ekologicznej wśród konsumentów. Oczekuje się, że zmiany te przyczynią się do długoterminowej poprawy zarówno w zarządzaniu odpadami, jak i w postawach konsumenckich, co jest kluczowe dla przyszłości zrównoważonej Europy.
Branża gastronomiczna, po trudnym okresie pandemii, w 2024 roku nadal zmaga się z licznymi wyzwaniami. Pomimo wzrostu liczby klientów i powolnego odradzania się rynku, restauratorzy i właściciele firm cateringowych muszą stawić czoła nowym realiom ekonomicznym, które znacząco wpływają na ich kondycję finansową.
Największe wyzwania
Jednym z głównych problemów, z jakim mierzą się obecnie przedsiębiorcy gastronomiczni, jest gwałtowny wzrost kosztów surowców. Ceny żywności, w tym mięsa, warzyw i nabiału, nieustannie rosną, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty prowadzenia działalności.
Dodatkowym obciążeniem są rosnące ceny energii, które wpływają na koszty operacyjne restauracji. Wysokie rachunki za prąd i gaz stanowią duże wyzwanie, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Niedobór siły roboczej
Po pandemii wielu pracowników z branży gastronomicznej zdecydowało się na zmianę zawodu, co doprowadziło do znacznego niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. Właściciele firm muszą teraz konkurować o pracowników, oferując wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy.
Wzrost oczekiwań klientów
Klienci stali się bardziej wymagający, oczekując nie tylko wysokiej jakości jedzenia, ale także lepszej obsługi i wyjątkowych doświadczeń kulinarnych. Restauracje muszą inwestować w innowacje i nowe technologie, aby sprostać tym oczekiwaniom, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Dotacje dla HoReCa 2024
W 2024 roku uruchomiono program dotacji dla branży HoReCa (Hotel, Restaurant, Catering), który ma na celu wsparcie finansowe przedsiębiorców w obliczu trudnych warunków ekonomicznych. Program ten oferuje różnorodne formy wsparcia, w tym: dotacje na modernizację i ekologię i wsparcie szkoleniowe.
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki na modernizację swoich lokali, w tym na wymianę starych urządzeń na bardziej energooszczędne oraz na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki temu mogą zmniejszyć koszty operacyjne i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Program oferuje również wsparcie na szkolenia i rozwój pracowników, co może pomóc w przeciwdziałaniu niedoborowi siły roboczej. Inwestowanie w kwalifikacje pracowników może znacząco poprawić jakość obsługi i zadowolenie klientów.
Subwencje na innowacje
Restauracje mogą otrzymać dofinansowanie na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak systemy zamówień online, automatyzacja procesów kuchennych czy technologie poprawiające jakość obsługi klienta.
Wpływ dotacji na sytuację branży
Dotacje dla HoReCa 2024 mogą mieć znaczący wpływ na poprawę kondycji finansowej branży gastronomicznej. Przede wszystkim, wsparcie finansowe pozwoli wielu przedsiębiorcom na przetrwanie trudnego okresu i adaptację do nowych warunków rynkowych. Inwestycje w modernizację i ekologię mogą przyczynić się do obniżenia kosztów operacyjnych, a tym samym do zwiększenia rentowności firm.
Dzięki programom szkoleniowym i inwestycjom w innowacje, branża gastronomiczna może nie tylko przetrwać obecne wyzwania, ale także rozwijać się i dostosowywać do zmieniających się oczekiwań klientów. Wsparcie to może również pomóc w przyciąganiu i zatrzymywaniu wykwalifikowanych pracowników, co jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości usług.
Branża gastronomiczna w 2024 roku stoi przed wieloma wyzwaniami, ale również otrzymuje znaczące wsparcie w postaci dotacji dla HoReCa. Właściciele firm muszą teraz skupić się na efektywnym zarządzaniu kosztami, inwestycjach w nowoczesne technologie oraz poprawie jakości obsługi, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku.
W dzisiejszym konkurencyjnym świecie gastronomii, innowacyjne podejście i profesjonalne wyposażenie są kluczowe dla sukcesu każdego lokalu. Dlatego inwestycja w nowoczesne maszyny do pakowania żywności na wynos staje się nieodzownym elementem dla branży HoReCa. Firma Metroopack to ekspert w dziedzinie pakowania żywności, oferujący szeroki wybór wysokiej jakości maszyn, które pomogą zrewolucjonizować Twój biznes.
W kwietniu 2024 roku ogłoszono nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej (HoReCa) w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dotacje te mają na celu wsparcie przedsiębiorstw w unowocześnieniu oraz dywersyfikacji działalności, co stanowi doskonałą okazję dla inwestycji w nowoczesne rozwiązania. Wartość całkowita dotacji wynosi aż 1,2 mld złotych, które mają być rozdysponowane na co najmniej 2,5 tysiąca przedsiębiorstw w skali całego kraju.
Skorzystaj z dotacji i zakup maszynę z szerokiej oferty METROOPACK. Posiadamy:
- zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia dla branży HoReCa. To istotne wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w rozwój swojego biznesu. Inwestując w profesjonalne rozwiązania zyskujesz zautomatyzowaną produkcję, lepszą organizację pracy, oszczędność oraz wydajność.
- bogatą ofertę precyzyjnych i niezawodnych urządzeń, zapewniających kompleksowe pakowanie dań gotowych i wszelkich produktów spożywczych:
Nasze urządzenia to doskonałe narzędzia do szybkiego i skutecznego zamykania opakowań. Zapewniają przedłużoną trwałość i zachowanie jakości produktów dzięki precyzyjnemu kontrolowaniu atmosfery opakowania.
Korzystając z oferty naszej firmy otrzymasz:
Inwestycja w nowoczesne maszyny do pakowania żywności z naszej oferty to kluczowy krok dla restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych, dążących do podniesienia efektywności, jakości obsługi klienta i konkurencyjności na rynku.
Skorzystaj z bogatego portfolio maszyn oferowanych przez Metroopack i zwiększ potencjał swojego biznesu już dziś!
Skontaktuj się z nami i bądź o krok przed konkurencją!
Informacje szczegółowe:
https://www.gov.pl/web/planodbudowy/wsparcie-dla-branzy-horeca
Unia Europejska szykuje kolejne przepisy ograniczające produkcję plastikowych opakowań. Ten krok, jak tłumaczą europejscy urzędnicy, podyktowany jest niewystarczającym recyklingiem produkowanego i używanego w UE plastiku. Średnio w Europie wytwarza się 190 kg odpadów opakowaniowych rocznie, do których zalicza się plastikowe pudełka, kubki czy zrywki.
Sklepy, hotele, firmy cateringowe oraz klienci - to oni najbardziej odczują proponowane przez unijnych urzędników zmiany. Zakaz obejmie torebki foliowe, opakowania plastikowe na warzywa i owoce, które obecnie używa się nagminnie w marketach i na bazarach. Zmiany dotkną również branżę hotelarską. Z hotelowych łazienek mają zniknąć miniaturowe szampony, odżywki, balsamy w opakowaniach plastikowych. Z kolei na lotniskach nie będzie już można owijać walizek folią.
Przepisy mają zacząć obowiązywać od 2030 roku.
Kluczową kwestią w redukcji plastiku jest wdrożenie obiegu zamkniętego dla plastikowych opakowań, w myśl zasady, że jeżeli coś zostanie wyprodukowane powinno zostać ponowie wykorzystane, a nie wyrzucone po jednym razie do śmieci. W przypadku prawidłowo działającego obiegu zamkniętego, takie zakazy przestaną być potrzebne - tłumaczą urzędnicy.
Jakie są kolejne kroki?
Wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE zostanie przekazane do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich w Radzie, a także Komisji Środowiska w Parlamencie Europejskim. Aby przepisy mogły wejść w życie, regulacje muszą zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje. Dopiero wtedy będą opublikowane w dzienniku urzędowym, a obowiązywać będą 18 miesięcy od opublikowania.
Już jutro zaczyna się 27. edycja międzynarodowych targów rozwiązań dla branży HORECA, która potrwa do czwartku 14 marca 2024.
EuroGastro to jedno z największych i najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie, które odbywaja się od 1997 roku! Podczas tegorocznej edycji swoją ofertę przedstawi blisko 350 wystawców na powierzchni 50 000 m².
Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko:
METROOPACK F3.42
Godziny otwarcia targów:
12.03 - 14.03 - 10:00 do 17:00
Adres: Aleja Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn
![]() |
ul. Warszawska 20, 48-385 Otmuchów POLAND |
![]() |
+48 77 464 44 22 |
![]() |
+48 77 401 74 40 |
![]() |
+48 77 401 74 50 |
![]() |
info@m-c-s.pl |