Metro catering system
Sklep

KOMPOSTOWANIE PLA - co mówią badania?

Kompostowanie PLA jest tematem, który regularnie pojawia się w mediach, gdy mowa o polimerach ulegających biodegradacji. PLA jest materiałem całkowicie opartym na biologii, wytwarzanym z trzciny cukrowej lub skrobi kukurydzianej, ale także nadającym się do kompostowania przemysłowego. Przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności oraz obecności mikroorganizmów polimer ten rozpada się na wodę, CO2 i produkty uboczne nietoksyczne dla środowiska.

OBIECUJĄCE badania

Od września 2018 r. Citeo i Les Alchimistes, paryska firma specjalizująca się w przetwarzaniu bioodpadów, eksperymentują z kompostowaniem PLA w ramach innowacyjnego przemysłowego procesu elektromechanicznego. Został on wykorzystany do sprawdzenia „degradacji butelek PLA (25 g) bez etykiety, atramentu, kleju, nakrętki, które zostały zmieszane do 5% z bioodpadami w kompostowniku gdzie ulegały rozkładowi przez 8 tygodni”. Pierwsze wyniki są zachęcające - po analizie kompost był zgodny ze standardem NFU 44-051 odpowiadającym modyfikacjom organicznym. PLA nie wpływa zatem na jakość kompostu. Nawet jeśli proces musi zostać ulepszony, w szczególności poprzez wydłużenie okresu dojrzewania kompostu o dwa tygodnie, a także dodanie etapu mielenia butelek PLA przy wejściu do kompostownika, test ten pokazuje możliwość zbierania i recyklingu PLA razem z bioodpadami.

KOMPOSTOWANIE PLA w Europie

Przykład Francji pokazuje, że kompostowanie przemysłowe PLA jest możliwe i nie rodzi żadnych niepożądanych skutków, a francuski senat popiera kompostowalne tworzywa sztuczne. Rzeczywiście, podczas badania prawa o gospodarce o obiegu zamkniętym, francuscy senatorowie zaproponowali dwie poprawki, które sprzyjają rozwojowi materiałów kompostowalnych. Chodzi o to, aby te tworzywa sztuczne były zbierane i sortowane razem z bioodpadami w celu metanizacji lub kompostowania. Zaproponowali, aby rozwój tego typu działalności był częściowo finansowany z części ekologicznej opłacanej przez producentów tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego i ulegających biodegradacji. Kompostowanie PLA mogłoby zatem nabrać mocy i ostatecznie przynieść zoptymalizowaną utylizację tego materiału.

Źródło: Internet

Aktualności

pokaż wszystkie aktualności

Koniec plastiku?

Pakowanie żywności w gastronomii

Światowy Dzień Ziemi

Zalety i zastosowanie zgrzewarek do opakowań

Odwiedź nasz
sklep internetowy
Wejdź
Masz pytania, zadzwoń! +48 (77) 464 44 22 Kontakt Materiały
do pobrania
Zobacz